Monthly Selection :NOVEMBER 2020

MONTHLY RESULT: NOVEMBER 2020

CATEGORY: Amateur Film

WINNER (GOLD)

Identity Theft

Directed by Ali Ahmed

United States

WINNER (SILVER)

FORCEFURY

Directed by Daniel McLeod

Canada

under the cloak of my last night

Directed by Yuichiro Ito

Japan

CATEGORY: Animated Films

WINNER (GOLD)

Stellar Dunes – The Animated Movie –

Directed by Philipe Desmarais

Canada

CATEGORY: Best Actor

WINNER (GOLD)

Kold

Acted by Andrew Vandaele

Netherlands

WINNER (SILVER)

Identity Theft

Acted by Ali Ahmed

United States

The Confession

Acted by Stephen Drury Phillips

United States

Lockdown — Manav Badlega?

Acted by Shatadip Som

India

With New Eyes

Acted by Yannis Sarakatsanis

Greece

The Beast of Romney Marsh

Acted by Dhvel Patel

United Kingdom

Thank You For Listening

Acted by sai Krishna

India

CATEGORY: Best Actress

WINNER (GOLD)

BIG TROUBLE IN SEATTLE(2020)

Acted by Emily Shuel

United States

WINNER (SILVER)

Kold

Acted by Ulrica de la Mar

Netherlands

CATEGORY: Best Cinematography

WINNER (GOLD)

The Clone…

Cinematography by Valerii Petrov

Russian Federation

WINNER (SILVER)

The Confession

Cinematography by Stephen Drury Phillips

United States

CATEGORY: Best Director

WINNER (GOLD)

Straight Into The Ocean

Directed by Carolyn Laws

United States

WINNER (SILVER)

The Confession

Directed by Stephen Drury Phillips

United States

Making and Unmaking

Directed by Shaun Rose , Andrea Stangle

United States

With New Eyes

Directed by George Leontakianakos

Greece

I Can Do This

Directed by Jayakumar

India

BIG TROUBLE IN SEATTLE(2020)

Directed by David Fowler

United States

Kold

Directed by Andrew Vandaele

Netherlands

CATEGORY: Best Editing

WINNER (GOLD)

BIG TROUBLE IN SEATTLE(2020)

Edited by Karalyn Smith

United States

WINNER (SILVER)

Lockdown — Manav Badlega?

Edited by Shatadip Som

India

Making and Unmaking

Edited by Shaun Rose , Andrea Stangle

United States

Ra’s Metanoia

Edited by Rakesh Challa

United States

CATEGORY: Best Music Score

WINNER (GOLD)

Feel-Good

Music Score by Danielle Silkes

United States

WINNER (SILVER)

Landing

Music Score by Eris Zhao

United States

Dalí

Music Score by Kabeer Khurana

India

The Confession

Music Score by Stephen Drury Phillips

United States

Straight Into The Ocean

Music Score by Carolyn Laws

United States

Making and Unmaking

Music Score by

                             Zorzes Katris

United States

With New Eyes

Music Score by George Leontakianakos

Greece

Ra’s Metanoia

Music Score by RAM ALLADI

United States

THREE HOURS IN GREYSCALE

Music Score by Nabarun Bose

India

EXT. LOS ANGELES – DAY

Music Score by Daniel Clingman

United States

CATEGORY: Best Producer

WINNER (GOLD)

BIG TROUBLE IN SEATTLE(2020)

Produced by Micky Pickens

United States

WINNER (SILVER)

Cryptopia: Bitcoin, Blockchains and the Future of the Internet

Produced by Torsten Hoffmann, Michael Watchulonis

Australia

CATEGORY: Best Sound Design

WINNER (GOLD)

Ra’s Metanoia

Sound design by Bharath V Komaragiri

United States

CATEGORY: Best Supporting Actor

WINNER (GOLD)

With New Eyes

Acted by

                          Kostis Savvidakis

Greece

WINNER (SILVER)

BIG TROUBLE IN SEATTLE(2020)

Acted by Tomaz Baskin

United States

CATEGORY: Best Supporting Actress

WINNER (GOLD)

Just the Tip

Acted by Lisa Christine Holmberg

United States

CATEGORY: Best VFX Artist

WINNER (GOLD)

BIG TROUBLE IN SEATTLE(2020)

VFX by Aaron Ocheltree

United States

CATEGORY: Comedy short

WINNER (GOLD)

Death by condom

Directed by UTKARSH THUKRAL

India

CATEGORY: Debut Filmmaker

WINNER (GOLD)

Feel-Good

Directed by Danielle Silkes

United States

WINNER (SILVER)

NINETEEN

Directed by Tyna Ezenma

Nigeria

Identity Theft

Directed by Ali Ahmed

United States

The Clone…

Directed by Valerii Petrov

Russian Federation

Equal

Directed by Hanane Bendisari

Canada

Lockdown — Manav Badlega?

Directed by Shatadip Som

India

Formless- 10 Mins

Directed by Yang Siyao

China

CATEGORY: Documentary Films

WINNER (GOLD)

Built lands

Directed by Arturo Dueñas Herrero

Spain

WINNER (SILVER)

Cryptopia: Bitcoin, Blockchains and the Future of the Internet

Directed by Torsten Hoffmann, Michael Watchulonis

Australia

The Chernobyl Saga – Irish Butter Case of India

Directed by Ajitesh Sharma

India

Stuck at Home

Directed by Nathaniel Avila

United States

Uncaught

Directed by Paul Kelly , Shabbir Ghadiali

United States

Making and Unmaking

Directed by Shaun Rose , Andrea Stangle

United States

The Great Way

Directed by ALBA PROL CID, RAUL GARCIA

Spain

My Favorite Things

Directed by Daniele Tullio

Italy

CATEGORY: Drone Films

WINNER (GOLD)

Everett

Directed by Julien HUDYM

France

CATEGORY: Experimental Films

WINNER (GOLD)

Certamente

Directed by Selina Leone

Bulgaria

WINNER (SILVER)

Three Tragedies, Four Seasons

Directed by Finn Harvor

Korea, Republic of

The Prisoner

Directed by Eszter Parragi

Germany

Paint On Paint # 3

Directed by Vasco Diogo

Portugal

The Politician’s Truth

Directed by Robert David Duncan

Canada

CATEGORY: Family/Children Films

WINNER (GOLD)

I Can Do This

Directed by Jayakumar

India

CATEGORY: Film on Religion

WINNER (GOLD)

Hannah’s Dream (All Saints Peshawar – Pakistan, 22 Sept 2013) – Supernatural true story

Directed by HANNAH RATNAM, Shelly Paino

Canada

WINNER (SILVER)

Formless- 10 Mins

Directed by Yang Siyao

China

CATEGORY: Film on Women

WINNER (GOLD)

Straight Into The Ocean

Directed by Carolyn Laws

United States

WINNER (SILVER)

Laura’s Hereafter (Il domani di Laura, sub eng)

Directed by Costantino Maiani

Italy

CATEGORY: Films on Disability Issue

WINNER (GOLD)

With New Eyes

Directed by George Leontakianakos

Greece

WINNER (SILVER)

Blind Mind

Directed by VAJSHI G. VAVNOTIA

India

The Painter

Directed by Robert Isenberg

United States

CATEGORY: Horror / Science Fiction / Genre Feature Film

WINNER (GOLD)

NINETEEN

Directed by Tyna Ezenma

Nigeria

CATEGORY: LGBT Film

WINNER (GOLD)

Straight Into The Ocean

Directed by Carolyn Laws

United States

WINNER (SILVER)

ANTONI-A

Directed by Miguel Miller

United States

Already Gone

Directed by ZIYI ZENG

China

CATEGORY: Mobile Film

WINNER (GOLD)

Mannequin

Directed by Robert Isenberg

United States

WINNER (SILVER)

Identity Theft

Directed by Ali Ahmed

United States

Long Distance

Directed by Ashna Sharan

United States

The Voodoo Doll

Directed by Sajan Ramanandan

India

New Normal

Directed by Aarav Sinha

India

CATEGORY: Music Video

WINNER (GOLD)

 Love´s worst nightmare (ft. Liz Kretschmer) – Music video

Directed by Philippe Funk

Luxembourg

WINNER (SILVER)

Straight Into The Ocean

Directed by Carolyn Laws

United States

We’ll Be Alright

Directed by Kyle Jeffrey

United States

2 Down (Official Music Video)

Directed by Sam Farage

Finland

Insomniac

Directed by Cristian Balint

Romania

Rodh

Directed by Srikanth Amudalapalli

United Kingdom

The Skys

Directed by Jonas Čiurlionis, Indre Juskute (assistant)

Lithuania

Lyric Suite

Directed by Inaki Abalos, Samuel Gonzalez

France

CATEGORY: Narrative Features

WINNER (GOLD)

BIG TROUBLE IN SEATTLE(2020)

Directed by David Fowler

United States

WINNER (SILVER)

THE JAR

Directed by Edward Kowzan

Russian Federation

CATEGORY: One Minute Film

WINNER (GOLD)

Nochurno

Directed by Argenis Herrera Sánchez

Chile

WINNER (SILVER)

Equal

Directed by Hanane Bendisari

Canada

Anchors to Oblivion

Directed by Dan Ramm

UNITED STATES

CATEGORY: Perfoming Arts

WINNER (GOLD)

Kold

Directed by Andrew Vandaele

Netherlands

CATEGORY: Romantic short

WINNER (GOLD)

Una Isla sólo para Nosotros

Directed by Rachel Edwards

United Kingdom

CATEGORY: Short Film

WINNER (GOLD)

The Ticket to Be

Directed by Joachim H. Böttcher

Germany

WINNER (SILVER)

Kaeru

Directed by Elias Djemil

Canada

The Clone…

Directed by Valerii Petrov

Russian Federation

Radio | A Story of Hope | Prayog Productions | Hindi Short Film

Directed by Ameeya Mehta

United States

Folktale

Directed by Ajitesh Sharma

India

FEATURE FILM

Directed by Sabrina Renaudeau, Gazanfer Biricik

France

Cheating Death

Directed by Suraj Savkoor

Canada

Fools Dimension

Directed by Aram Voves

Austria

Good Morning EMI

Directed by Jai Prakash Mishra

India

2 Farrar ( Two at large )

Directed by rajat verma

India

IT’S YOU

Directed by Gopal Bose

India

Anagnorisis

Directed by Arturo Dueñas Herrero

Spain

Outside The Box

Directed by Ross Mackenzie

United Kingdom

The Confession

Directed by Stephen Drury Phillips

United States

Lockdown — Manav Badlega?

Directed by Shatadip Som

India


With New Eyes

Directed by George Leontakianakos

Greece

I Can Do This

Directed by Jayakumar

India

ALEPH

Directed by Joao Butoh

Brazil

Narcissist

Directed by Sandeep Raj

Australia

A NEW STRONG SPRING

Directed by LUCIANO  D.  URIETTI., LUCA  G. GABRIELE

Italy

Question Everything

Directed by Shaun Rylee

United States

Ra’s Metanoia

Directed by RAM ALLADI

United States

First Rock and roll played on Moon

Directed by mick cusimano

United States

THREE HOURS IN GREYSCALE

Directed by Suryadipta Bhaumik

India

EXT. LOS ANGELES – DAY

Directed by Matthew T. Price

United States

Kold

Directed by Andrew Vandaele

Netherlands

Thank You For Listening

Directed by Sai Krishna

India

CATEGORY: Student Films

WINNER (GOLD)

Feel-Good

Directed by Danielle Silkes

United States

WINNER (SILVER)

Identity Theft

Directed by Ali Ahmed

United States

SANGSANGBA

Directed by Jay Eunjin Lee

Korea, Republic of

With New Eyes

Directed by George Leontakianakos

Greece

Perfect Lover

Directed by Andy Hong

China

CATEGORY: Television / Pilot Program or Series (Any length)

WINNER (GOLD)

Demonology

Directed by Joseph Bronzi, Lindsay Gelfand, Buddy Fitzpatrick

United States

CATEGORY: Trailer/Teaser

WINNER (GOLD)

Feel-Good

Directed by Danielle Silkes

United States

WINNER (SILVER)

Reva

Directed by Ajitesh Sharma

India

How to Escape an Arranged Marriage in High Heels

Directed by Artie Romero

United States

CATEGORY: Treatment / Synopsis

WINNER (GOLD)

Birth of A Poem

Directed by Rui Niu, Wenyuan Bao

China

CATEGORY: Web and New Media

WINNER (GOLD)

Gangsters

Directed by Freddie Basnight

United States

CATEGORY: Women’s Films

WINNER (GOLD)

NINETEEN

Directed by Tyna Ezenma

Nigeria

WINNER (SILVER)

Feel-Good

Directed by Danielle Silkes

United States

Straight Into The Ocean

Directed by Carolyn Laws

United States

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *