Monthly Selection :JUNE 2020

MOVIE OF THE MONTH, JUNE 2020

 

CATEGORY: AMATEUR FILM

WINNER GOLD

The Cosmetic Kind

Directed by Soumyadipta Banerjee

India

 

CATEGORY: ANIMATED FILMS

WINNER GOLD

The Chair

Directed by Ronnie Cramer

United States

WINNER SILVER

Nobody gives a fuck

Directed by Asha Susan Alex

India

 

CATEGORY: BEST ACTOR

WINNER GOLD

The Glance

Acted by Jek Jumawan

Philippines

 

WINNER SILVER

Discarded

Acted by Will Martel

United States

_

Manasanamaha

Acted by Viraj Ashwin

India

CATEGORY: BEST ACTRESS

WINNER GOLD

Gone With The Tree

Acted by Chen Zhifei

China

WINNER SILVER

Mama Lourdes

Acted by Elizabeth Luntayao

Philippines

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER GOLD

Requiem for the Living

Directed by JAROSLAW GOGOLIN

United Kingdom

CATEGORY: BEST DIRECTOR

WINNER GOLD

Discarded

Directed by Will Martel

United States

WINNER SILVER

Hele (Lullabye)

Directed by Geraldo Jumawan

Philippines

_

Manasanamaha

Directed by Deepak reddy

India

 

CATEGORY: BEST EDITING

WINNER GOLD

Manasanamaha

Edited by Deepak reddy

India

CATEGORY: BEST MUSIC SCORE

WINNER GOLD

“CIAO ANITA”

Directed by Jacques Lipkau Goyard, Marco Kuveiller

Italy

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTRESS

WINNER GOLD

Gone With The Tree

Acted by LIN YUPING

China

CATEGORY: BEST VFX ARTIST

WINNER GOLD

If you love her, let her go

VFX by IZ POST

France

WINNER SILVER

Manasanamaha

VFX by KALA STUDIOS

India

 

CATEGORY: COMEDY SHORT

WINNER GOLD

If you love her, let her go

Directed by Ilan Zerrouki

France

 

 

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

WINNER GOLD

Gone With The Tree

Directed by Shi Jie

China

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

WINNER GOLD

Resonance

Directed by William Stancik

United States

 

CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILMS

WINNER GOLD

Tak-Tak

Directed by Vishal Kudale

India

WINNER SILVER

Turtle Taido in Osun and Kogi States

Directed by Artie Romero

United States

_

Gone With The Tree

Directed by Shi Jie

China

CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

WINNER GOLD

The Glance

Directed by Geraldo Jumawan/ Sherwin Compendio

Philippines

CATEGORY: FILM ON RELIGION

WINNER GOLD

To Strive

Directed by Tathagata Bhattacherjee

India

CATEGORY: FILM ON WOMEN

WINNER GOLD

Radical Camp

Directed by Sara Reginella

Italy

CATEGORY: FILMS ON DISABILITY ISSUE

WINNER GOLD

Amy’s Victory Dance

Directed by Brian Thomas

United States

CATEGORY: MOBILE FILM

WINNER GOLD

The Seeker’s Tale

Directed by Robert David Duncan

Canada

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER GOLD

Inverted Gloaming

Directed by MATIAS ALVARADO

Chile

WINNER SILVER

Requiem for the Living

Directed by JAROSLAW GOGOLIN

United Kingdom

_

Tub Soup

Directed by Artie Romero

United States

_

Star in the East

Directed by Katie Garibaldi, Marc Morgan

United States

_

Elektromonteur “E-class”

Directed by Egor Babichev

Russian Federation

CATEGORY: NARRATIVE FEATURES

WINNER GOLD

INSIGHT

Directed by Rajaraman

India

CATEGORY: ONE MINUTE FILM

WINNER GOLD

Pop Up

Directed by Sebastian Rico

United States

WINNER SILVER

Eyes On You

Directed by SHRIKANT PRABHU

India

_

the game just got real

Directed by bellopropello

Switzerland

_

Repent

Directed by Sebastian Rico

United States

_

Circle the Sun

Directed by Freddy Moyano

United States

_

How You See Me

Directed by Sebastian Rico

United States

 

CATEGORY: PERFORMING ARTS

WINNER GOLD

WONDERFUL WEEKEND

Directed by anna kushnerova

United Kingdom

CATEGORY: ROMANTIC SHORT

WINNER GOLD

Manasanamaha

Directed by Deepak reddy

India

CATEGORY: SHORT FILM

WINNER GOLD

If you love her, let her go

Directed by Ilan Zerrouki

France

WINNER SILVER

“THMW”

Directed by Mimi Garrard

United States

_

Radical Camp

Directed by Sara Reginella

Italy

_

Coffee and Sea

Directed by Ganesh Yallapragada, Karthik Yallapragada

India

_

Uppercut

Directed by William Stancik

United States

_

Manasanamaha

Directed by Deepak reddy

India

_

Social Distancing Fail….Corona Travels To Hell !

Directed by Milinda R. Kulkarni

India

_

Method

Directed by William Stancik

United States

CATEGORY: STUDENT FILMS

WINNER GOLD

Here For A Good Time

Directed by Esme Auster

United States

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

WINNER GOLD

The Keys to Earth

Directed by Darr Reitknecht

United States

WINNER SILVER

Certifiable Series

Directed by Jennifer M. Kay, Danny Donnelly

United States

CATEGORY: WOMEN’S FILMS

WINNER GOLD

Gone With The Tree

Directed by Shi Jie

China

CATEGORY: YOUNG FILMMAKER

WINNER GOLD

The Making Of Alex

Directed by Jessica Fay, Velton Lishke

United Kingdom

WINNER SILVER

Hackers: The Misfit Superheroes

Directed by Ethan Wilk

United States

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *